Recenzja „Efektywny zespół”

Podręczników dotyczących zarządzania zespołami napisano już tysiące. Literatura anglojęzyczna oczywiście przoduje, ja jednak zawsze bardzo ceniłam sobie polskich autorów. Zarządzanie zespołem odmieniane przez wszystkie przypadki, na zmianę z efektywnym zespołem, sukcesem zespołu i zespołem wydajnym. Jak pośród nich odnaleźć prawdziwą perełkę? I czy w ogóle taka już powstała?

Moją uwagę przykuł ostatnio „Efektywny zespół” Ingi Bielińskiej i Zofii Jakubczyńskiej. Pozycja nowa (rok 2016), bardzo dobrze opracowana grafika, przejrzyste ułożenie stron, dużo ćwiczeń, miejsce na notatki i własne przemyślenia.

W książce znajdziemy wszystko to co powinno się tam znaleźć: są role Belbina (siewca, sędzia, lider, organizator, perfekcjonista, człowiek akcji, człowiek kontaktów, członek grupy, specjalista); fazy rozwoju zespołu (formowanie, ścieranie, normowanie, realizacja). Bardzo przemawiają do mnie postawy zaobserwowane przez autorki: ofiara, primadonna i Zosia samosia. Uwielbiam określenie „moja racja jest najmojsza” 🙂 Nie zabrakło również niezwykle modnego ostatnio tematu: marka osobista lidera. Ten temat jest mi szczególnie bliski i bardzo wierzę w jego skuteczność. Ogólnie jednak teoria stanowi jedynie bardzo mały wycinek tekstu. O prawdziwej wartości tego poradnika świadczą przykłady. Nie można się zatem nudzić podczas lektury. Co więcej „Efektywny zespół” zmusza do przemyśleń i konkretnych kroków: „wymyśl działania…”, „wypisz trzy źródła…”, „przeprowadź analizę…”

Co mnie ujęło akuratnie w tej książce? Po pierwsze nie jest to (przynajmniej w mojej opinii) poradnik, który należy przeczytać od deski do deski. Wyszukuję wyzwanie (bo przecież nie „problem”), z którym aktualnie się borykam i po znalezieniu bardzo dobrych narzędzi po prostu odkładam ją na półkę. Wracam do niej kiedy znowu pojawi się inne wyzwanie.efektywny_zespol_3d_300dpi

Po drugie: oprócz wielu znakomitych porad jak zarządzać trudnymi ludźmi / sytuacjami autorki zawarły również świetny rozdział o zarządzaniu… samym sobą. Tytuł „A co jeśli to lider jest trudny” mówi przecież sam za siebie.

Po trzecie: bardzo cenie sobie przykłady z życia wzięte. Autorki mają doświadczenie w pracy z różnymi zespołami w różnych organizacjach i właśnie ta różnorodność jest bardzo cenna.

A więc cytując autorki: „nie czekaj, zacznij działać już dziś”. A ja pracując z moim następnym zespołem, na pewno skorzystam z ich porad.

Inga Bielińska, Zofia Jakubczyńska „Efektywny zespół”, wydawnictwo „BIZNES samo sedno”, Warszawa 2016