Odnajdując flow

“Odnajdując flow” to nie tylko tytuł inspirującej książki węgierskiego psychologa Mihaly Csikszentmihalyi. To również pragnienie wielu osób zainteresowanych rozwojem osobistym, udana karierą zawodową bądź po prostu szczęśliwym życiem. Flow (po polsku przepływ) to stan umysłu, pomiedzy satysfakcją a euforią, pojawia się gdy jesteśmy czemuś całkowicie oddani. Wbrew pozorom flow to nie dolce fa niente czyli słodkie nieróbstwo. Flow wymaga wysiłku, koncentracji, poświęcenia się i zmęczenia. Najczęściej pojawia się w pracy, przy czym rodzaj pracy nie ma tutaj najmniejszego znaczenia. Flow doznają osoby pracujące w korporacjach, ale także artyści, rzemieślnicy, wolontariusze i naukowcy. Stan absolutnego zatracenia się w tym co robimy przynosi znakomite rezultaty, jakość naszej pracy jest widoczna gołym okiem. Oczywiście jeśli nie jest to zatracenie się w grach komputerowych lub w telewizorze…

Wróćmy jednak do tego pozytywnego flow, tego do którego dążymy przez całe życie. Sam do nas niestety nie przyjdzie, trzeba się o niego postarać. Co więcej, flow nie występuje w naszej strefie komfortu. Flow to wyzwania, z którymi jednak jesteśmy w stanie dać sobie radę. Takie, które będą nas rozwijać niezależnie od wieku.

Slide1

Jak zatem odnaleźć taki przepływ w naszym życiu? Odpowiedź jest bardzo prosta, a jednocześnie bardzo trudna do zrealizowania. Poszukując różnych zajęć, aktywności, zadań, zawodów, na pewno w końcu trafimy na to co wyzwoli w nas przepływ. Dobrze byłoby gdyby nasza praca wyzwalała w nas flow, często jednak przepływ przychodzi poza godzinami pracy. Tak czy inaczej, pozwala nam na osiągnięcie równowagi, tak potrzebnej do szczęśliwego i pełnego życia.