MBTI – bibliografia

Bardzo często pytają Państwo o literaturę wpierającą MBTI, zwłaszcza w języku polskim.  Większość moich inspiracji pochodzi z literatury anglojęzycznej, głównie ze stron OPP (opp.co.uk). Znakomite materiały szkoleniowe, inspiracje dla praktyków MBTI oraz bardzo profesjonalna obsługa dla certyfikowanych trenerów. Lista książek dostępnych w języku angielskim jest długa i często zawiera szczegóły, które dla przeciętnego użytkownika nie są konieczne (podobnie jak i lektura prac Junga, z całym szacunkiem dla niego oczywiście).

Narzędzie, z którego ja osobiście lubię korzystać, to połączenie profili MBTI z kompetencjami Lominger’owskimi. Niestety nie udało mi się znaleźć polskiego odpowiednika tego programu – być może pomysł na kolejny projekt?

 

Wracając do naszej podręcznej biblioteczki: w języku polskim ukazało się do tej pory niewiele pozycji, zdecydowanie jest pole do poprawy. Ja osobiście polecam:

  1. Rób to, do czego jesteś stworzony. Jak odkryć idealną dla siebie karierę poprzez odkrycie tajemnic typu osobowości” Paul D. Tieger i Barbara Barron Tieger (Wydawnictwo Studio Emka). Bardzo ciekawa publikacja, wspierająca czytelników w wyborze kariery najlepiej dopasowanej do naszego typu osobowości. Co prawda jesteśmy w stanie nauczyć się wykonywać różne zawody (niezależnie od naszych predyspozycji), niemniej jednak stałe poruszanie się po obszarach negatywnych nie-preferowanych zachowań jest dla nas bardzo stresujące i może negatywnie odbić się na jakości wykonywanej przez nas pracy.
  2. Kto jest kim. Typy osobowości dla menedżerów” Michal Cakrt (Wydawnictwo HELION). Jeśli pamiętają Państwo mój artykuł na temat „Mojego boskiego temperamentu” – Dionizosa, Epimeteusza, Prometeusza i Apollina” – ta właśnie książka była moją inspiracją. Oprócz tego ciekawa analiza wszystkich profili, ze szczególnym uwzględnieniem profesjonalnych mocnych stron, a także obszarów do rozwoju.
  3. Zrozum mnie proszę. Charaktery i typy temperamentów” David Keirsey i Marylin Bates (Wydawnictwo Sensus). Oparte na klasyfikacji MBTI, aczkolwiek Keirsey publikuje swój własny kwestionariusz wraz ze sposobem wyliczania wyników. Angielski oryginał jest jeszcze ciekawszy, wersja „Please understand me II” została wzbogacona o dwudziestoletnie (tyle czasu bowiem upłynęło pomiędzy pierwszym a drugim wydaniem) doświadczenia pracy z narzędziem.
  4. Temperament Twojego dziecka. Wychowanie zgodnie z jego naturą” Paul D. Tieger i Barbara Barron Tieger (Wydawnictwo Sensus). Pozwala nie tylko przyjrzeć się preferencjom naszych dzieci, ale również dosyć dokładnie wskazuje zachowania w poszczególnych grupach wiekowych. Fascynująca lektura nie tylko dla rodziców, ale dla wszystkich osób pracujących z dziećmi.

Proszę dać mi znać, jeśli korzystają Państwo z innych, polskojęzycznych publikacji. Chętnie dopiszę je do powyższej listy. I niedługo opublikuję również zbiór linków do najciekawszych polski stron MBTI. Życzę miłej lektury.