Ja potwór

Ja, typowa ekstrawertyczka, na co dzień czarująca, towarzyska, otwarta i aktywna, zmieniam się nagle w osobę powolną, skrytą i milczącą. Siedzę w kącie, mając nadzieję, że nikt mnie nie znajdzie. Czy to oznacza, że „wychodzi” ze mnie moja głęboko ukryta, introwertyczna natura? Być może, ale to również bardzo charakterystyczny objaw wchodzenia w fazę „ja potwór” (monster phase). Czym się to objawia, jak zapobiegać takim napadom oraz jak złagodzić skutki – o tym wszystkim opowiadam na warsztatach „MBTI – w szponach stresu”.

Celem warsztatu o stresie jest:

  • Rozpoznanie jakie sytuacje są dla nas stresujące, czym się to objawia i w jaki sposób redukujemy stres
  • Poznanie 3 postaw (osobowości) związanych ze stresem: „superbohatersuperhero”, „tylko człowiekonly human” i „potwórmonster
  • Jakie są cechy charakterystyczne każdej z tych osobowości i po czym je poznać
  • Jakie obszary są stresujące dla różnych typów MBTI: co stresuje ekstrawertyków a co introwertyków; kto lepiej pracuje na open space i dlaczego, kogo męczy multitasking, a do kogo nie wolno mówić stojąc za jego/jej plecami
  • Dodatkowo każdy uczestnik opracowuje mapę własnych osobowości, zwykle kończy się to olśnieniem „o, ja naprawdę tak się zachowuję???!!!”

 

Dzięki warsztatom „MBTI – w szponach stresu” znacząco zwiększa się samozrozumienie – jak zachowuje się w sytuacjach stresowych, jak kierować sytuacjami, które są dla nas stresowe oraz jak im zapobiegać. Uczestnicy uczą się rozpoznawać emocje innych osób, w związku z czym w zupełnie odmienny sposób podchodzą do współpracowników, którzy aktualnie znajdują się w fazie „potwora”. Agresja już nie rodzi agresji, nadchodzi zrozumienie oraz poprawa współpracy i komunikacji. Zyskują na tym całe zespoły i przez to cała organizacja. Ten moduł warsztatów MBTI najczęściej cieszy się największym powodzeniem, uczestnicy wymieniają go jako najbardziej zmieniający ich zachowania i postawy. A szefowie są zadowoleni z zespołów umiejących skutecznie zarządzać sytuacjami konfliktowymi.